דלג לתוכן העמוד (מקש קיצור ד)
אשנב   אביליקו

האם, כיצד ומתי לחשוף את נושא המוגבלות מול המעסיק?

 

האם לחשוף את המוגבלות שלי?

 

 

התשובה לשאלה זו מסתכמת בשאלה אחת: האם אתה מעריך שהמוגבלות תשפיע על התפקוּד שלך בעבודה?

 

אם הערכתך היא שהמוגבלות לא תשפיע על תפקודך בעבודה, אין הכרח לשתף את המעסיק. עם זאת, אם אתה יודע כי החברה אליה הגשת את המועמדות מעודדת קידום העסקה של אנשים עם מוגבלויות ואתה מרגיש מספיק בנוח לשתף אותם, אנו מזמינים אותך לספר על המוגבלות שלך ולהימנע מהחזקת "סוד".

 

במידה והמוגבלות נראית, תוכל לספר על כך במכתב המקדים ובמידה ונושא זה עולה, גם בראיון הטלפוני. במידה והמוגבלות אינה נראית, תוכל לשמור את אופציית החשיפה לראיון העבודה.

 

אם הערכתך היא שהמוגבלות שלך תשפיע על התפקוד שלך בעבודה, וכי תצטרך התאמות או הנגשות לביצוע המשרה  (למשל, התאמות פיזיות של סביבת העבודה, גמישות בימים ובשעות העבודה, הדרכה וליווי) חשוב לספר על כך למעסיק. אנו ממליצים לתאר בקצרה את ההתאמות וההנגשות הנדרשות לך במכתב המקדים וכן בראיון הטלפוני. לקראת ראיון העבודה, מומלץ להכין את עצמך לכך שתתבקש לתאר את ההשפעה של המוגבלות על התפקוד בעבודה.

 

בנוסף, חשוב להסביר את ההשפעה החיובית של התאמות והנגשות במקום העבודה על יכולתך לבצע את התפקיד. לבסוף, נסי להדגיש, ואם ניתן גם לתת דוגמאות, להתאמות שאפשרו לך למנף את ההתמודדות שלך ליתרון יחסי לעומת שאר המועמדים. 

 

טיפים לחשיפה:

 
- זכור כי העובדה שאתה מתמודד עם מוגבלות הופכת אותך לבעל כלים רבים ויצירתיים יותר בעולם העבודה. יש להדגיש בפני המעסיק את היתרונות שלך.


- תאר בקצרה כיצד המוגבלות באה לידי ביטוי במקום העבודה המסוים בו מדובר. אין טעם להעמיס על המעסיק ולשתף בדברים שאינם רלוונטיים לתפקוד שלך בעבודה.


- במידה ויש לך ניסיון מוצלח עם התאמות במקום עבודה קודם, יש לציין זאת בפני המעסיק.


- חזק את הביטחון של המעסיק. העבר לו מסר חיובי כי תוכל לבצע את העבודה על הצד הטוב ביותר וכי לכל אתגר שמצפה לכם קיים פתרון שיתאים לצרכים של שניכם. מכתב המלצה ממעסיק קודם אשר מחזק את המסר הזה יסייע מאוד.


- בעת הצורך: פרט מהן ההתאמות להן תזדקק. אם ישנה אי בהירות בדבר ההתאמות הנדרשות, או שהמראיין נראה "אבוד", הצע את עזרתך בתהליך איתורן וביצוען ובעמידה בקשר עם גופים שיכולים לסייע בכך, כגון מרכזי התמיכה למעסיקים במשרד הכלכלה, המוסד לביטוח  לאומי או שירותי תעסוקה נתמכת במשרד הבריאות. למען הצלחת התהליך בקש להיות מעורבת ככל האפשר בתהליך איתור ההתאמה/הנגשה.

 
- במידה ואתה זכאי לליווי של תעסוקה נתמכת, תאר בפני המעסיק את השירותים שהנך מקבל ואת הליווי לו הוא זכאי. 


- ככלל, יש לאפשר למעסיק להעלות שאלות הנוגעות למוגבלות שלך ולענות עליהן באופן סבלני ואדיב.


- אם בחרת שלא לספר למעסיק על מוגבלותך בשלב הראשון, ניתן לעשות זאת בהמשך הדרך. כך למשל, תוכל לספר לממונה הישיר עליך על ההתמודדות שלך, או לחבריך לעבודה, לאחר שתרגישי מספיק בטוח במקום העבודה.


- לאחר שהתקבלת לעבודה, דאג להכין, ביחד עם הממונה עליך, תוכנית למקרה שיאלץ אותך להיעדר מהעבודה לתקופה ארוכה כתוצאה מן המוגבלות. 

תגובות

חיפוש משרה

לעזרה 03-6013222 

הזדמנות חדשה