דלג לתוכן העמוד (מקש קיצור ד)
אשנב   אביליקו

מידע וידע בתחום בריאות הנפש

התחלואה בתחום בריאות הנפש היא אחת משלוש התחלואות השכיחות ביותר בתחום הבריאות בכלל, לצד מחלות לב וסרטן. ארגון הבריאות העולמי מדווח כי 25% מאוכלוסיה יתמודדו עם הפרעה או מחלה פסיכיאטרית במהלך חייהם. אף על פי כן, לתחלואה בתחום בריאות הנפש עדיין נקשרים סטריאוטיפים ומיתוסים רבים, אשר גורמים לכך שאנשים נוטים להסתיר את עובדת התמודדותם עם מחלה או הפרעה נפשית ולכן הם גם אינם מבקשים התאמות או סיוע במקום העבודה. 

 

למרות העובדה כי אנשים מודעים הרבה יותר לשכיחות התחלואה בבריאות הנפש, ויודעים כי קיימים טיפולים יעילים לסוגי המחלות השונות, עדיין קיים חשש ופחד רב מפני הנושא, ובעקבות כך חשש מקרבה והעסקה של עובדים עם מחלות או הפרעות נפשיות. להלן מספר מיתוסים ועובדות בתחום בריאות הנפש, אשר יסייעו לכם בהפחתת המחשבות והרגשות השליליים שחלקכם עלולים להחזיק בהם.

 

  • מיתוס: "אנשים עם מחלות והפרעות נפשיות הם אלימים ומסוכנים"

 

מציאות: אנשים עם מחלות נפש אינם מהווים איום לפשע יותר מכל אדם אחר באוכלוסייה הכללית. אנשים שהחלימו ממחלת נפש וחוזרים אל הקהילה עשויים לסבול יותר מחרדה, ביישנות ופאסיביות, ויותר סביר שיהוו קורבן לפשע אלים - מאשר לבצעו.

 

במחקר שבו סקרו 20,000 איש שקיבלו טיפול למחלת נפש במשך 18 חודשים לאחר שחרורם מבתי החולים, נתגלה כי רק 33 איש מתוכם נעצרו על פשעים שכללו אלימות. בבחינה מדוקדקת יותר של אותם 33 איש, התגלה שכמעט לכולם היה תיק פלילי עוד לפני שאושפזו.  באופן כללי, המחקר מצביע על כך שהסבירות לאלימות עולה כאשר אנשים, כולל אנשים עם מחלות נפש צורכים סמים או אלכוהול.

 

  • מיתוס: "אנשים עם מחלת נפש הם לא יציבים, ויכולים להתחיל 'להשתולל' בכל רגע"

 

מציאות: אצל מרבית האנשים המתמודדים עם מחלת נפש, יש סיכוי גדול יותר שיתכנסו בעצמם ויתרחקו ממגע חברתי מאשר שיתעמתו באגרסיביות עם אחרים. הפחד שהם 'ישתוללו' אינו מבוסס במציאות, ואינו סיבה תקפה למנוע מהם הזדמנויות תעסוקה, דיור או קשרי ידידות. מומחים מציינים כי הידרדרות במצב נפשי מתחוללת בהדרגה, לא באופן פתאומי. אם רופאים, חברים, משפחה והאנשים המתמודדים עם מחלת הנפש בעצמם מודעים לסימני אזהרה מוקדמים, אפשר לגלות נסיגות במצב הנפשי ולטפל בהן כיאות לפני שהן הופכות רציניות.

  • מיתוס: "אנשים שהחלימו ממחלת נפש מתאימים יותר לעבודות ברמה נמוכה, ולא לעמדות אחראיות"

 

מציאות: בדיוק כפי שהפוטנציאל לקריירה של אנשים אחרים תלוי בכישרונות, בניסיון, במוטיבציה ובכישורים האישיים שלהם, כך גם אצל אנשים עם מחלת נפש. קיימות דוגמאות רבות של אנשים מפורסמים שהחלימו ממחלות נפש והחזיקו במעמד גבוה ומוערך ובתפקיד אחראי.

 

  • מיתוס: "מחלות נפש הן תוצר של אופי חלש"

 

מציאות: מחלות נפש הן תוצר של יחסי גומלין בין גורמים ביולוגיים, פסיכולוגיים וחברתיים.  כמו בכל מחלה אחרת, נטייה גנטית בשילוב עם גורמים סביבתיים משפיעים על עיתוי ואופן התפרצות המחלה. אין כל עדות לכך שאנשים עם "אופי חזק" חסינים בפני מחלות נפש.

 

  • מיתוס: "אנשים המאובחנים כסובלים ממחלת נפש תמיד מנותקים מהמציאות"

 

מציאות: רוב האנשים המתמודדים עם מחלות נפש, אפילו אלו הסובלים מהמחלות הקשות ביותר, נמצאים במגע עם המציאות במרבית הזמן. מרבית המתמודדים לומדים להסתדר עם הסימפטומים של מחלתם הנפשית ונהנים מחיים יצרניים ופעילים. 

תגובות

ספרו לי עוד על היתרונות בהעסקת אנשים עם מוגבלות